Linear LT3507AEUHF#TRPBF
LT3507AEUHF#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3507AEUHF#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Brief Description
IC REG QD BUCK/LINEAR 38QFN
Datasheet Download
LT3507AEUHF#TRPBF.pdf
Availability of LT3507AEUHF#TRPBF
QUANTITY
LT3507AEUHF#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3507AEUHF#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3507AEUHF#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TopologyStep-Down (Buck) (3), Linear (LDO) (1)
FunctionAutomotive
Number of Outputs4
Frequency - Switching900kHz ~ 1.1MHz
Voltage/Current - Output 1-, 2.7A
Voltage/Current - Output 2-, 1.8A
Voltage/Current - Output 3-, 1.8A
w/LED DriverNo
w/SupervisorNo
w/SequencerYes
Voltage - Supply4 V ~ 36 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case38-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package38-QFN (5x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3507AEUHF#TRPBF
Related LinksLT3507AE, LT3507AEUHF#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3507AEUHF#TRPBF Details Description
Related parts for LT3507AEUHF#TRPBF
Crystal 50.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CONN 32POS MALE PC ROW A+C datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf