Vishay/Dale CRCW060316R0JNEA
CRCW060316R0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060316R0JNEA
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060316R0JNEA.pdf
Availability of CRCW060316R0JNEA
QUANTITY
CRCW060316R0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060316R0JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW060316R0JNEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060316R0JNEA
Related LinksCRCW0603, CRCW060316R0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060316R0JNEA Details Description
Related parts for CRCW060316R0JNEA
CONN HEADER 20POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
LENS RECT 19.6X15.5MM 6.9MM HT datasheet.pdf