| Internal Part Number | EIS-72V281L10TFG8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,250 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Memory Size | 576K (64K x 9) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 100MHz | |
| Access Time | 6.5ns | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Current - Supply (Max) | 55mA | |
| Bus Directional | Uni-Directional | |
| Expansion Type | Depth, Width | |
| Programmable Flags Support | Yes | |
| Retransmit Capability | Yes | |
| FWFT Support | Yes | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |