Vishay/Dale CRCW0603178RFKEC
CRCW0603178RFKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603178RFKEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603178RFKEC.pdf
Availability of CRCW0603178RFKEC
QUANTITY
CRCW0603178RFKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603178RFKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603178RFKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603178RFKEC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603178RFKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603178RFKEC Details Description
Related parts for CRCW0603178RFKEC
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
3101LF METRAL RCT STR PF 5X6 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484UBGA datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 246 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf