Vicor Corporation V24A5H300BG
V24A5H300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A5H300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5H300BG.pdf
Availability of V24A5H300BG
QUANTITY
V24A5H300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5H300BG
Internal Part NumberEIS-V24A5H300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5H300BG
Related LinksV24A5, V24A5H300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5H300BG Details Description
Related parts for V24A5H300BG
FIXED IND 3.3UH 1.7A 147.1 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220FP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 PRESSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1871-0.3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 34POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf