Vishay/Dale CRCW0603180KJNEAHP
CRCW0603180KJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603180KJNEAHP
Brief Description
RES SMD 180K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603180KJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0603180KJNEAHP
QUANTITY
CRCW0603180KJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603180KJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603180KJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603180KJNEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW0603180KJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603180KJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603180KJNEAHP
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN MINI-D 68POS IDC PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 75W 5A datasheet.pdf
ANALOG TIMER DIN48 1-10MIN datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA datasheet.pdf
BATT PACK 12V 2000MAH NIMH datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/10W 0201 datasheet.pdf