Vishay/Dale CRCW0603182RFKTB
CRCW0603182RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603182RFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603182RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603182RFKTB
QUANTITY
CRCW0603182RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603182RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603182RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603182RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603182RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603182RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603182RFKTB
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
FILTER BAND PASS SAW 836.5 MHZ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf