Vishay/Dale CRCW0603182RFKTB
CRCW0603182RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603182RFKTB
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603182RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603182RFKTB
QUANTITY
CRCW0603182RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603182RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603182RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603182RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603182RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603182RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603182RFKTB
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 5SOP datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.41" datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR26S/AE26M/X datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 650MA 190 MOHM datasheet.pdf