Vishay/Dale CRCW0603187RFKTB
CRCW0603187RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603187RFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603187RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603187RFKTB
QUANTITY
CRCW0603187RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603187RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603187RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603187RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603187RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603187RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603187RFKTB
IDC CABLE-ASS10A/ AE10G / X datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BACKPLANE VME J1/J2 10-SLOT MONO datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf