Vishay/Dale CRCW06031K15DKTAP
CRCW06031K15DKTAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K15DKTAP
Brief Description
RES SMD 1.15KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K15DKTAP.pdf
Availability of CRCW06031K15DKTAP
QUANTITY
CRCW06031K15DKTAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K15DKTAP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K15DKTAP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K15DKTAP
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K15DKTAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K15DKTAP Details Description
Related parts for CRCW06031K15DKTAP
TRANS NPN 80V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC 12 BIT 30 MSPS A/D 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP ADJ 10LLP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf