Panasonic Electronic Components ERJ-2GEJ102X
ERJ-2GEJ102X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2GEJ102X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2GEJ102X.pdf
Availability of ERJ-2GEJ102X
QUANTITY
ERJ-2GEJ102X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2GEJ102X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2GEJ102X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2GEJ102X
Related LinksERJ-2G, ERJ-2GEJ102X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2GEJ102X Details Description
Related parts for ERJ-2GEJ102X
RES SMD 0.5 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 2POS 3.5MM VERT datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CBL 39POS 0.5MM JMPR TYPE D 3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 51MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf