Vishay/Dale CRCW06031K15FKTA
CRCW06031K15FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K15FKTA
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K15FKTA.pdf
Availability of CRCW06031K15FKTA
QUANTITY
CRCW06031K15FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K15FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K15FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K15FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K15FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K15FKTA Details Description
Related parts for CRCW06031K15FKTA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8UMAX datasheet.pdf
ADJUSTABLE LUG FOR DIVIDOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf