Vishay/Dale CRCW06031K24FKTB
CRCW06031K24FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K24FKTB
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K24FKTB.pdf
Availability of CRCW06031K24FKTB
QUANTITY
CRCW06031K24FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K24FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K24FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K24FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K24FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K24FKTB Details Description
Related parts for CRCW06031K24FKTB
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
DIN-POWER FIXING BRACKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf