Vishay/Dale CRCW06031K60FKEB
CRCW06031K60FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K60FKEB
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K60FKEB.pdf
Availability of CRCW06031K60FKEB
QUANTITY
CRCW06031K60FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K60FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K60FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K60FKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K60FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K60FKEB Details Description
Related parts for CRCW06031K60FKEB
IC LATCH/DCODER 4BIT 4-16 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
26 WAY MALE CONN 2 ROW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 61.2KOHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 28SSOP datasheet.pdf