Vishay/Dale CRCW06031K60JNEAHP
CRCW06031K60JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K60JNEAHP
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K60JNEAHP.pdf
Availability of CRCW06031K60JNEAHP
QUANTITY
CRCW06031K60JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K60JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K60JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K60JNEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW06031K60JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K60JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW06031K60JNEAHP
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 4.9NS 100BGA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC REG 24V 300MA 3SIP datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf