Vishay/Dale CRCW06031K62FKTB
CRCW06031K62FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K62FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K62FKTB.pdf
Availability of CRCW06031K62FKTB
QUANTITY
CRCW06031K62FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K62FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K62FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K62FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K62FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K62FKTB Details Description
Related parts for CRCW06031K62FKTB
CONN EDGECARD 80POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX SGL 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf