Vishay/Dale CRCW06031K82FKEC
CRCW06031K82FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K82FKEC
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K82FKEC.pdf
Availability of CRCW06031K82FKEC
QUANTITY
CRCW06031K82FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K82FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K82FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K82FKEC
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K82FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K82FKEC Details Description
Related parts for CRCW06031K82FKEC
IC SYNC 4-BIT UP/DN CNTR 16-DIP datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS OCP UVD HV 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.9A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SCR BACKSHELL FOR WIRE MNT PLUG datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf