Vishay/Dale CRCW06031K91FKEAHP
CRCW06031K91FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K91FKEAHP
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K91FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06031K91FKEAHP
QUANTITY
CRCW06031K91FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K91FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K91FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K91FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW06031K91FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K91FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06031K91FKEAHP
SIDAC LCAS SYM 230V 250A DO-214 datasheet.pdf
VARISTOR 61V 180A 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.597 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 105POS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 70KHZ 8MSOP datasheet.pdf