Vishay/Dale CRCW06031M05FKTA
CRCW06031M05FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031M05FKTA
Brief Description
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031M05FKTA.pdf
Availability of CRCW06031M05FKTA
QUANTITY
CRCW06031M05FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031M05FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031M05FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031M05FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06031M05FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031M05FKTA Details Description
Related parts for CRCW06031M05FKTA
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT RTANG 8 POS GOLD DIN datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
FUSE 250A 500V HS BOLT-ON datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLATE RETAINING datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.051UF RADIAL datasheet.pdf