Vishay/Dale CRCW06031R24FKEAHP
CRCW06031R24FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R24FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R24FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06031R24FKEAHP
QUANTITY
CRCW06031R24FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R24FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R24FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R24FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW06031R24FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R24FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06031R24FKEAHP
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING FLAG 10-12 AWG #14 YEL datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 NAT 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM COUNTER 237BIT C-PKG datasheet.pdf
AC VOLT DECTOR/ TIC TRACER datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
M40-100 SKT/SKT 28AWG 150MM datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf