Vishay/Dale CRCW06031R54FNTA
CRCW06031R54FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R54FNTA
Brief Description
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R54FNTA.pdf
Availability of CRCW06031R54FNTA
QUANTITY
CRCW06031R54FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R54FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R54FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R54FNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06031R54FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R54FNTA Details Description
Related parts for CRCW06031R54FNTA
TERM BLOCK 6.35MM 12POS BK datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.5V 5TSOP datasheet.pdf
OSC VCO 535-560MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf