Vishay/Dale CRCW06031R60JNEB
CRCW06031R60JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R60JNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R60JNEB.pdf
Availability of CRCW06031R60JNEB
QUANTITY
CRCW06031R60JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R60JNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R60JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R60JNEB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031R60JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R60JNEB Details Description
Related parts for CRCW06031R60JNEB
CONN PIN CRIMP 30AWG TIN datasheet.pdf
IC ADVANCED USB TXRX 14-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 9.8A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 72POS datasheet.pdf
CABLE GRIP BALE EYE 0.61M datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS TH RA PIN MIN XLR datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf