Vishay/Dale CRCW06031R62FNTA
CRCW06031R62FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R62FNTA
Brief Description
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R62FNTA.pdf
Availability of CRCW06031R62FNTA
QUANTITY
CRCW06031R62FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R62FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R62FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R62FNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06031R62FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R62FNTA Details Description
Related parts for CRCW06031R62FNTA
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 199.99VDC LCD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
IC HEX CLAMPING CIRCUIT 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf