Vishay/Dale CRCW06031R96FKEAHP
CRCW06031R96FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R96FKEAHP
Brief Description
RES SMD 1.96 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R96FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06031R96FKEAHP
QUANTITY
CRCW06031R96FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R96FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R96FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R96FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW06031R96FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R96FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06031R96FKEAHP
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.5A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
INLIN CONN.FEMAL22P datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
INTERFACE 208PQFP LFXP3C datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
PLC CBL W/O SWING ARM 1M datasheet.pdf
CONN HAN 24HPR HOOD TOP 2X PG 2 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3800K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf