Vishay/Dale CRCW0603200RJNTC
CRCW0603200RJNTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603200RJNTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603200RJNTC.pdf
Availability of CRCW0603200RJNTC
QUANTITY
CRCW0603200RJNTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603200RJNTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603200RJNTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603200RJNTC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603200RJNTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603200RJNTC Details Description
Related parts for CRCW0603200RJNTC
IDC CABLE - MSC40A/MC40M/MSC40A datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015S/H1507TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH ACT 3POS datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf