Vishay/Dale CRCW0603237RFKTB
CRCW0603237RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603237RFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603237RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603237RFKTB
QUANTITY
CRCW0603237RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603237RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603237RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603237RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603237RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603237RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603237RFKTB
CONN RCPT 65POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 6" 8S FIN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS PNL MNT datasheet.pdf
F3SJ-A0290P14 datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
IC SWITCH T-R 10W MMIC SOT26 datasheet.pdf