Vishay/Dale CRCW0603240RJNTA
CRCW0603240RJNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603240RJNTA
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603240RJNTA.pdf
Availability of CRCW0603240RJNTA
QUANTITY
CRCW0603240RJNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603240RJNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603240RJNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603240RJNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603240RJNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603240RJNTA Details Description
Related parts for CRCW0603240RJNTA
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
BOARD MOBILE UHF TXRX 868MHZ datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 16SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf