Vishay/Dale CRCW0603255KFKTA
CRCW0603255KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603255KFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603255KFKTA.pdf
Availability of CRCW0603255KFKTA
QUANTITY
CRCW0603255KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603255KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603255KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603255KFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603255KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603255KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603255KFKTA
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC LATCH 9-BIT D-TYPE 24SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
1.5MM SFC datasheet.pdf
CONN JACK 8POS INLINE SKT datasheet.pdf