Vishay/Dale CRCW0603255KFKTB
CRCW0603255KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603255KFKTB
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603255KFKTB.pdf
Availability of CRCW0603255KFKTB
QUANTITY
CRCW0603255KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603255KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603255KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603255KFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603255KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603255KFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603255KFKTB
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BLANK OSCILLATOR ASDM datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
N FEMALE TO FEMALE ADAPTER 50OHM datasheet.pdf