Vishay/Dale CRCW0603267KFKEAHP
CRCW0603267KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603267KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 267K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603267KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603267KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603267KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603267KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603267KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603267KFKEAHP
Related LinksCRCW06032, CRCW0603267KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603267KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603267KFKEAHP
SWITCH SIM LEVER SPDT 5A SLDR datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 3POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 2012 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V GN datasheet.pdf