Vishay/Dale CRCW0603270RFKTA
CRCW0603270RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603270RFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603270RFKTA.pdf
Availability of CRCW0603270RFKTA
QUANTITY
CRCW0603270RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603270RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603270RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603270RFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603270RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603270RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603270RFKTA
IC POT NV TRIPLE 128POS 20-TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH DARLNG 16-DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM DIN GRN TINT SGL RA datasheet.pdf