Vishay/Dale CRCW0603274KFKEAHP
CRCW0603274KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603274KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603274KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603274KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603274KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603274KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603274KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603274KFKEAHP
Related LinksCRCW06032, CRCW0603274KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603274KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603274KFKEAHP
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GDT 600V -12%, +15% 5KA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL62392LO datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 24POS datasheet.pdf
FLYBACK XFRM WE-FB T-WIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 1W datasheet.pdf