Vishay/Dale CRCW060327K0FKEB
CRCW060327K0FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060327K0FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060327K0FKEB.pdf
Availability of CRCW060327K0FKEB
QUANTITY
CRCW060327K0FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060327K0FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW060327K0FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060327K0FKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW060327K0FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060327K0FKEB Details Description
Related parts for CRCW060327K0FKEB
RELAY SSR 240VAC @ 2A/5V INPUT datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SSD 32GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf