Vishay/Dale CRCW0603316RFKEAHP
CRCW0603316RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603316RFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603316RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603316RFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603316RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603316RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603316RFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603316RFKEAHP
Related LinksCRCW06033, CRCW0603316RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603316RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603316RFKEAHP
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
HEADER 44POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
FUSE 350A 32VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf