Vishay/Dale CRCW060335R7FKTB
CRCW060335R7FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060335R7FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060335R7FKTB.pdf
Availability of CRCW060335R7FKTB
QUANTITY
CRCW060335R7FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060335R7FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW060335R7FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060335R7FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW060335R7FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060335R7FKTB Details Description
Related parts for CRCW060335R7FKTB
FIXED IND 470NH 350MA 680 MOHM datasheet.pdf
PATCHBAY 1.5RACK JACK SOLDER LUG datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
BUTTON/LENS REC TRANSMIT COLOR datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf