Vishay/Dale CRCW06033K01FKTB
CRCW06033K01FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06033K01FKTB
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06033K01FKTB.pdf
Availability of CRCW06033K01FKTB
QUANTITY
CRCW06033K01FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06033K01FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06033K01FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06033K01FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06033K01FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06033K01FKTB Details Description
Related parts for CRCW06033K01FKTB
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 459 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
HEADER TERM BLOCK 1POS 7.62MM datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 8" 3S MED datasheet.pdf
DISPENSER WIRE MARKER FILLED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 740MA 1.28 OHM datasheet.pdf