Vishay/Dale CRCW06033R83FNTA
CRCW06033R83FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06033R83FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06033R83FNTA.pdf
Availability of CRCW06033R83FNTA
QUANTITY
CRCW06033R83FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06033R83FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06033R83FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06033R83FNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06033R83FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06033R83FNTA Details Description
Related parts for CRCW06033R83FNTA
DIODE ZENER 22V 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
I-O-I datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM MODULE datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
S6 120V BULB SOCKET SCREW datasheet.pdf