Vishay/Dale CRCW06033R83FNTA
CRCW06033R83FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06033R83FNTA
Brief Description
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06033R83FNTA.pdf
Availability of CRCW06033R83FNTA
QUANTITY
CRCW06033R83FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06033R83FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06033R83FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06033R83FNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06033R83FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06033R83FNTA Details Description
Related parts for CRCW06033R83FNTA
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IGBT MOD NX 600A 1200V DUAL datasheet.pdf