Vishay/Dale CRCW060342K2FKTC
CRCW060342K2FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060342K2FKTC
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060342K2FKTC.pdf
Availability of CRCW060342K2FKTC
QUANTITY
CRCW060342K2FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060342K2FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW060342K2FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060342K2FKTC
Related LinksCRCW0603, CRCW060342K2FKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060342K2FKTC Details Description
Related parts for CRCW060342K2FKTC
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
METRAL T SERIES 5X12 STB datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RECPT 70POS VERT PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 77.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
DIODE GPP 5A 100V DO-214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf