Vishay/Dale CRCW0603510RJNEC
CRCW0603510RJNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603510RJNEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603510RJNEC.pdf
Availability of CRCW0603510RJNEC
QUANTITY
CRCW0603510RJNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603510RJNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603510RJNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603510RJNEC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603510RJNEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603510RJNEC Details Description
Related parts for CRCW0603510RJNEC
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 40NS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 15A TO263 datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf