Vishay/Dale CRCW0603511RFKTB
CRCW0603511RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603511RFKTB
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603511RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603511RFKTB
QUANTITY
CRCW0603511RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603511RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603511RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603511RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603511RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603511RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603511RFKTB
RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 175W datasheet.pdf
CONN TAB CONTACT JR TIMER TIN datasheet.pdf
BRACKET COMPUTER EISA/ISA OR PCI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 2.41MM datasheet.pdf