Vishay/Dale CRCW060351K0FHECP
CRCW060351K0FHECP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060351K0FHECP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060351K0FHECP.pdf
Availability of CRCW060351K0FHECP
QUANTITY
CRCW060351K0FHECP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060351K0FHECP
Internal Part NumberEIS-CRCW060351K0FHECP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060351K0FHECP
Related LinksCRCW0603, CRCW060351K0FHECP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060351K0FHECP Details Description
Related parts for CRCW060351K0FHECP
RECT BRIDGE 25A 600V WIRE LEADS datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 24VIN 3.3VOUT SGL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf