Rohm Semiconductor MCR01MRTF6801
MCR01MRTF6801 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTF6801
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTF6801.pdf
Availability of MCR01MRTF6801
QUANTITY
MCR01MRTF6801 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTF6801
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTF6801
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTF6801
Related LinksMCR01M, MCR01MRTF6801 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTF6801 Details Description
Related parts for MCR01MRTF6801
CIR BRKR 15A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 2POS datasheet.pdf
CONN MALE 400POS 10ROW SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf