Honeywell Sensing and Productivity Solutions 11CX12HM-D01
11CX12HM-D01 picture photo
Mfg. Part Number
11CX12HM-D01
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF
Datasheet Download
11CX12HM-D01.pdf
Availability of 11CX12HM-D01
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
11CX12HM-D01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11CX12HM-D01
Internal Part NumberEIS-11CX12HM-D01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHaz Switch Obs 11/May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesCX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11CX12HM-D01
11CX12HM-D01 Details Description
Related parts for 11CX12HM-D01
SWITCH PB 6A MOM BLUE PANEL datasheet.pdf
TXRX LIN 2.1 3.3V/5V 8SO datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLANK RED/GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
UNICARD SHEET PLASTIC LABELS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 70A 28VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf