Vishay/Dale CRCW0603536RFKTB
CRCW0603536RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603536RFKTB
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603536RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603536RFKTB
QUANTITY
CRCW0603536RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603536RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603536RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603536RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603536RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603536RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603536RFKTB
TRIMMER 220 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 109 MOHM TH datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf