Vishay/Dale CRCW0603560KFKEB
CRCW0603560KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603560KFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603560KFKEB.pdf
Availability of CRCW0603560KFKEB
QUANTITY
CRCW0603560KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603560KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603560KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603560KFKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603560KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603560KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0603560KFKEB
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 460KBPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 250A 500VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 190MA 1.213 OHM datasheet.pdf
LACING TAPE NYL WAX BK 100=100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 200VAC 28VDC datasheet.pdf