Vishay/Dale CRCW0603560KFKTA
CRCW0603560KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603560KFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603560KFKTA.pdf
Availability of CRCW0603560KFKTA
QUANTITY
CRCW0603560KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603560KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603560KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603560KFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603560KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603560KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603560KFKTA
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X7X0.06" GREY datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LAMP BULB 50 WATT FOG 28V datasheet.pdf