Vishay/Dale CRCW060356R0FKTA
CRCW060356R0FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060356R0FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060356R0FKTA.pdf
Availability of CRCW060356R0FKTA
QUANTITY
CRCW060356R0FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060356R0FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW060356R0FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)