Vishay/Dale CRCW060356R2FKEC
CRCW060356R2FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060356R2FKEC
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060356R2FKEC.pdf
Availability of CRCW060356R2FKEC
QUANTITY
CRCW060356R2FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060356R2FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW060356R2FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060356R2FKEC
Related LinksCRCW0603, CRCW060356R2FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060356R2FKEC Details Description
Related parts for CRCW060356R2FKEC
CONN 10 POS IDC SOCKET GOLD POL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
COV+LEV MQS 18W 90DEG BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/16"-48" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf