Yageo FKN500JR-73-0R18
FKN500JR-73-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
FKN500JR-73-0R18
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.18 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN500JR-73-0R18.pdf
Availability of FKN500JR-73-0R18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN500JR-73-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN500JR-73-0R18
Internal Part NumberEIS-FKN500JR-73-0R18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN500JR-73-0R18
Related LinksFKN500JR, FKN500JR-73-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
FKN500JR-73-0R18 Details Description
Related parts for FKN500JR-73-0R18
SWITCH DIP 5POS SIDE ACT LONG datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 120W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2924 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 8POS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf